Mezi četnými podpisy z 1. poloviny 19. století na stěnách jeskyně Býčí skály byly rozpoznány jména dobově velmi známých vídeňských malířů Enderů. Jde o neznámý doklad po návštěvě hned několika členů této malířské rodiny. Podepsali se (německy) Enders čili Enderové. Tento podpis najdeme V hlínách před Mapou republiky ve Staré Býčí skále ve skupině jiných podpisů. Odtud nebyl doposud identifikován žádný exemplář. Enderové náleží mezi četné dobové návštěvníky romantického lichtensteinského parku s volně přístupnými jeskyněmi. Oblast byla jádrem nově pojmenovaného Moravského Švýcarska.
Tento článek věnuji surrealistickému malíři a příteli Janu Wolfovi. V blízkosti jeho dlouholetého pracoviště ve Staré Býčí skále V hlínách se našel asi 200 roků starý kolektivní podpis malířské rodiny Enderů.
Mezi záplavou epigrafických památek v jeskyni Býčí skále se podařilo bezpečně prokázat podpis Johanna Endera (obr. 1), rakouského malíře z Vídně, který byl činný v 1. polovině 19. století. Na podpisu je zajímavé, že použil příjmení Ender v množném čísle – Enders – což je vlastně kolektivním podpisem více členů rodiny Enderů. Vpravo od jména Johann Ender(s) se nachází další příjmení Ender, což tuto domněnku potvrzuje. Johann Ender měl dvojče, bratra Thomase Endera, který se stal opět malířem. Je otázkou, zdali pod plurálem Enders není skryto ještě více účastníků výletu na Býčí skálu z rodiny Enderovy. K bezpečnému prokázání osoby Johanna Endera přispěl specifický detail v jeho podpisu. Jde o velmi nezvyklou značku vpravo dole pod jeho příjmením Ender(s). Obdobná byla nalezena jako součást vlastnoručního podpisu pod jeho portrétem od Franze Xavera Stöbera z roku 1852 (obr. 2).